Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem

Jagoda kamczacka – perspektywy uprawy w Polsce

Jagoda kamczacka – perspektywy uprawy w Polsce

W trakcie MTAS 2016 odbyło się wiele ciekawych konferencji, jedną z nich była prowadzona przez dr hab. Iwonę Szot na temat perspektyw uprawy w Polsce jagody kamczackiej.

Jak zaznaczyła ekspertka -Jesteśmy pewni tego, że na rynku mamy w każdej chwili pod dostatkiem zarówno jabłek, gruszek w pewnym momencie nawet brzoskwini i morelii. W każdej chwili możemy sięgnąć po owoce egzotyczne tj. banany, cytrusy. Także w sezonie wegetacyjnym pod dostatkiem mamy owoców jagodowych: truskawek, malin, porzeczek czy borówki amerykańskiej. Natomiast bardzo trudno kupić świeże owoce jagody kamczackiej czy derenia jadalnego. A już zupełnie niemożliwe jest dostać przetwory z tych owoców.

Jagoda kamczacka jest to gatunek, który pochodzi od dwóch gatunków Lonicera kamtschatica i Lonicera caerulea var. edulis. Oba gatunki występują w Azji. W naszym języku jagodę kamczacką można spotkać pod takimi nazwami jak lonicera, suchodrzew jadalny, wiciokrzew siny, suchodrzew siny i w końcu suchodrzew błękitny a także borówka kamczacka. W języku angielskim również spotkamy się z wielonazewnictwem, jagoda kamczacka jest to Haskap, Blue Honeysuckle, Honeyberry, Sweet Berry Honeysuckle, Swamp Fly Honeysuckle.

Jagoda kamczacka należy do rozległej grupy, rodziny przewiertniowatych Caprifoliaceae ale tylko jagoda kamczacka, bez czarny i kalina koralowa mają owoce jadalne. Pozostałe rośliny ok. 250 roślin są to głównie gatunki ozdobne.

Jadalne odmiany suchodrzewu jadalnego mają formy okrągłe bądź też rozpierzchło-płożące. Dojrzałe rośliny osiągają wysokość od 1,5 do 2 m. System korzeniowy jest rozbudowany na głębokość 20-40 cm, niektóre korzenie mogą sięgać do 80 cm w głąb profilu glebowego. Kwiaty jagody kamczackiej są barwy żółtej, pojawiają się mniej więcej z rozwojem liści ma to miejsce w 3 dekadzie kwietnia do połowy maja. Pojedynczy kwiat żyje od 4 do 5 dni z tym, że kwitnienie jest bardzo rozciągnięte dlatego że kwiaty nie rozwijają się równocześnie. Jak zaznaczyła dr hab. Iwona Szot – Wielką zaletą jagody kamczackiej jest fakt, że kwiaty są wytrzymałe do -8 stopni C. Jagoda kamczacka jest rośliną obcopylną, zatem czy to na działce czy zakładając plantację wielkotowarową musimy posadzić przynajmniej 2 odmiany. Kwiaty są bardzo chętnie oblatywane przez pszczoły i trzmiele ze względu na swój nektar. Wydajność cukrowa z hektara wynosi od 40 do 68 kg.

Owoce jagody kamczackiej:

Owocem jest nibyjagoda barwy granatowej, wielonasienna. Owoce są pokryte sinawym nalotem. Jeżeli w okresie wegetacyjnym zwłaszcza w maju występują nienormalne warunki np. zbyt obfite opady deszczu można spotkać owoce niepodzielone, które są skutkiem zakłócenia w momencie powstawania owoców. Kwiaty są umieszczone po 2 na wspólnej szypułce i potem często w sposób naturalny powstają też dwa owoce na szypułce. Kształt owoców jest różny w zależności od odmiany. Mogą być to owoce okrągłe, kształtu sercowatego, kształtu jakby cylindryczno-wydłużonego. Przeciętna długość owoców jest to od 1,5 do 3 cm, szerokości około 1 cm, masa od 0,8 do około 3,9 g.

Jak zaznaczyła ekspertka – Kolejnym plusem przemawiającym za uprawą tej rośliny jest fakt, że można uzyskać owoce bardzo wcześnie w sezonie wegetacyjnym nawet od 10 do 14 dni przed pierwszymi odmianami truskawek. Dlatego że lonicera dojrzewa około 30 do 42 dni od kwitnienia. Z tym że poszczególne odmiany różnią się terminem kwitnienia w związku z tym różny też jest termin zbioru.

Odmiany:

W polskich szkółkach dostępne są odmiany hodowli polskiej, rosyjskiej oraz kanadyjskiej. Hodowcy zwracają uwagę podczas wyselekcjonowania odmian przede wszystkim na wigor roślin, odporność roślin na choroby, pokrój, równomierność dojrzewania ale także przede wszystkim na jakość owoców, rozmiar, kształt, smak, teksturę owoców, trwałość i wydajność oraz dodatkowo cechy wewnętrzne np. zawartość cukrów, zawartość kwasów oraz zawartość antocyjanów.

Jeżeli przystępujemy do uprawy jagody kamczackiej na owoc deserowy czyli do bezpośredniego spożycia warto wybierać odmiany których masa znajduje się w przedziale od 1,6 do 1,9 gram czyli są to jedne z większych owoców. Przykładem może być odmiana rosyjska Morena, Streżewczak, Docz Velikan, Bakczarskij Velikan czy kanadyjska Aurora i Honeybee. Hodowcy kanadyjscy obiecują że w końcu 2016 roku i w 2017 będą dostępne już do ogólnej uprawy również odmiany o przeciętnej masie owoców przekraczających 2,5 grama.

Kolejna grupa odmian to owoce których waga mieści się w przedziale od 1,2 do 1,4 grama i tutaj mamy wśród odmian rosyjskich Czułymskaja, Nimfa, Gordost Bakczara, Jugana, Leningradskij Velikan, Silginka, kanadyjska Indigo Gem i Tundra.

Grupa odmian o przeciętnej masie około 1 grama to Sybiraczka, Tomiczka i z polskich Wojtek i Zojka.

Do uprawy towarowej należy wybierać odmiany, które będą przystosowane do zbioru kombajnowego, tak aby przy jednym wjeździe kombajnem zebrać jak najwięcej owoców. Zatem należy wybrać takie odmiany które przy silniejszym potrząśnięciu osypują się przynamniej w 90%. I mamy już tutaj taką grupę odmian Bakczarskij Velikan, Gordost Bakczara, Jugana, Morena, Nimfa, Silginka, Tomiczka, Tundra, Vostorg, Wojtek, Zojka.

Natomiast jeżeli planujemy uprawę w ogrodach albo zbiór ręczny, w takiej sytuacji jeśli chcemy żeby te owoce były przez dłuższy czas na krzewie to warto sięgać po takie odmiany które charakteryzują się słabym osypywaniem owoców np. takie odmiany jak Aurora, Borealis, Honeybee, Czułymskaja, Streżewczanka i Sybiraczka.

Plonowanie:

Początkowo suchodrzew rośnie bardzo powoli, ale już w 3 roku po posadzeniu można zebrać około od 300 do 500 gram z krzewu. W pełni owocowania to jest 6 – 10 rok po posadzeniu można zebrać od 2 do 5 kg z krzewu. Obecnie przy hodowli nowych odmian poszukuje się takich które w 4 roku po posadzeniu będą plonowały przynajmniej rzędu 1,5 kg z krzewu.

Wymagania jagody kamczackiej:

Jagoda kamczacka nie ma zbyt dużych wymagań glebowych mogą to być gleby 4 i 5 klasy ale pod duże plantacje towarowe należy unikać terenów gdzie gleby są zbyt słabe, piaszczyste bądź też zbyt gliniaste. Najbardziej odpowiednie pH to takie, które zapewnia odpowiedni pobór składników pokarmowych z gleby czyli 6-6,5. Jagoda kamczacka preferuje stanowiska słoneczne. Rośli odporne są na mróz w okresie spoczynku zimowego, mogą wytrzymywać spadki temperatury nawet do -45 stopni C. Plantacje zakładamy na wiele lat minimum na 30 lat gdyż jest to roślina długowieczna. Z tym, że plantacje należy zakładać z materiału wysokiej jakości.

Rozmnażanie jagody kamczackiej:

Lonicerę można rozmnażać z nasion ale oczywiście nie poleca się tego typu jako materiał do zakładania plantacji dlatego że potomstwo rozmnożone generatywnie nie powiela cech rodziców zatem nie mieli byśmy jasnej sytuacji kiedy należy zbierać i jakie są cechy dotyczące wzrostu. Także tutaj muszą być rośliny rozmnożone wegetatywnie poprzez sadzonki mogą być to sadzonki zdrewniałe, półzdrewniałe i zielne. Alternatywą rozmnożenia wegetatywnego dość dobrze przez naszych szkółkarzy już dopracowaną jest rozmnażanie in vitro.

Zakładając plantacje trzeba odpowiednio dostosować gęstość roślin do tego w jaki sposób uprawy planujemy. Jeżeli planujemy zbiór kombajnowy to oczywiście szerokość uliczki roboczej dostosowujemy do szerokości kombajnu i do wszystkich maszyn które będą służyły nam do pielęgnacji w czasie uprawy czyli ok. 4 do 4,2 m. Jeżeli chodzi o gęstość roślin w rzędzie nie może być to zbyt duża odległość aby uniemożliwić krzewom pokładanie się pędów na ziemi czyli proponuje się gęstość od 0,6 do 0,7 m w rzędzie.

Jagoda kamczacka jest roślinom, która nie znosi konkurencji chwastów trwałych, więc na samym początku trzeba oczywiście zlikwidować wszystkie chwasty trwałe te, które konkurują z roślinami o składniki pokarmowe i wodę.

Dlaczego warto uprawiać jagodę kamczacką?

Jak mówi dr hab. Iwona Szot – Dlatego że jagoda kamczacka jest roślinom o barwnej skórce w której znajduję się bardzo dużo antocyjanów. W przypadku roślin o dużej zawartości antocyjanów bardzo ważne jest traktowanie pozbiorcze, trzeba odpowiednio szybko rośliny schłodzić albo przeznaczyć do przetworzenia jako pół-produkt. Można wykorzystywać jagodę kamczacką do produkcji pulpy, przecierów, moszczy, zagęszczonych soków i kremogenów, które potem w swoim czasie mogą być już wykorzystywane do wartościowych dżemów, konfitur, marmolad, musów, galaretek i syropów. Oczywiście innym sposobem przetworzenia jest technologia mrożenia. Jagoda kamczacka jak najbardziej nadaje się do mrożenia. Nie mamy tutaj takich problemów jak w przypadku truskawek jak odszypułkowywanie, nie ma też problemów z rozpadem owoców jak w przypadku maliny, nie ma też problemów z odseparowywaniem szypułki od owocu jak w przypadku porzeczek. Jest to roślina, którą bardzo łatwo jest mrozić. Jeszcze jeden kierunek w którym można iść jeżeli chodzi o wykorzystanie jagody kamczackiej to pozyskanie naturalnego barwnika. Wiadomo że jemy oczami, im produkty są bardziej kolorowe, i lepiej wyglądające tym smaczniejsze. Aczkolwiek konsument jest już świadomy, że barwniki sztuczne są szkodliwe. Jak na zakończenie poinformowała ekspertkaSą już pewne prace poczynione w celu utrwalenia tego antocyjanu w żywności.



REKLAMA

komentarze (0):

dodaj komentarz

Tego artykułu jeszcze nikt nie komentował. Bądź pierwszym, który dodał komentarz!

Dodaj komentarz
REDROK
polecane_odmiany_polecane
Muna
Zuzi Gala
King_Roat
Ligol_RED
Gala_Dark Baron
Dark Idol 2
Sander
Golden Delicious Reinders® – mutant odmiany Golden Delicious

Golden Delicious Reinders® to mutant odmiany Golden Delicious, znaleziony w Holandii, w miejscowości Helden. Do Krajowego Rejestru wpisany 17 lutego 2005 roku. Drzewo początkowo rośnie...

Leon Millot – odmiana winorośli na czerwone wino i soki

Leon Millot to francusko-amerykańska odmiana winorośli. Wzrost krzewów jest bardzo silny. Łoza gruba, brązowa, dobrze drewnieje. Liście od średnich do dużych, okrągławe, 5-klapowe,...

Golden Delicious – jedna z najsmaczniejszych odmian jabłoni

Golden Delicious to amerykańska odmiana jabłoni, znaleziona w 1890 roku jako siewka nieznanego pochodzenia w okręgu Clay w stanie Zachodnia Wirginia. W produkcji od 1916 r., w Polsce polecana...

Eksport polskich sadzonek malin do Mołdawii

Polskie produkty roślinne cieszą się uznaniem na całym świecie, toteż cała ich gama jest eksportowana do różnych krajów UE oraz poza Wspólnotę. Tym razem pracownicy WIORiN w Krośnie...

Drzewka - Czereśnie – 16 tydzień 2024 r.

Przedstawiamy aktualne zestawienie dostępnych odmian drzewek czereśni na wybranych podkładkach w szkółkach zarejestrowanych w serwisie szkolkarstwo.com.pl. Analiza została przeprowadzona w...

Remo – odmiana jabłoni do sadów przemysłowych

Remo to odmiana wyhodowana w Instytucie Sadownictwa Dresden-Pillnitz. Powstała ze skrzyżowania James Grieve x BX 44,14. Wzrost drzew jest słaby do średnio silnego. Tworzy luźną koronę z...

Fabiola® - jedna z najwartościowszych późnych odmian czereśni

Fabiola® to czeska odmiana czereśni powstała ze skrzyżowania odmiany Kordia i Van. To jedna z nowszych, bardzo późnych odmian czereśni, w segmencie Reginy - wyróżniająca się świetną...

Bella – odmiana moreli o atrakcyjnych owocach

Morela ‘Bella’ została wyselekcjonowana w Instytucie Ogrodnictwa – Państwowym Instytucie Badawczym w Skierniewicach z populacji siewek wyprodukowanych z nasion otrzymanych z kanadyjskiej...

Konferencja – najczęściej uprawiana grusza w Europie

Konferencja o najczęściej uprawiana grusza w Europie, uznawana za jedną z najplenniejszych i najmniej zawodnych. Jest odmianą typowo deserową. Bardzo popularna w krajowych nasadzeniach...

Beskid – deserowa odmiana truskawki

Klon NT 141114 ogólnoużytkowy, zgłoszony do COBORU pod nazwą Atut. Nazwa ta została odrzucona i ostatecznie przyjęto nazwę Beskid. Roślina wytwarza długie kwiatostany, a owoce są...

Drzewka - Śliwy - 15 tydzień 2024 r.

Przedstawiamy aktualne zestawienie dostępnych odmian drzewek śliwy na wybranych podkładkach w szkółkach zarejestrowanych w serwisie szkolkarstwo.com.pl. Analiza została przeprowadzona w 15...

Golden Parsi Da Rosa®

Golden Parsi Da Rosa® to mutant kolorystyczny odmiany Golden Klon B. Wyrost drzew taki jak u odmiany Golden Delicious Reinders (drzewo rośnie początkowo dość silnie, później średnio...

Gołubok – winorośl na czerwone wino z posmakiem porzeczek

Gołubok to ukraińska odmiana winorośli. Krzew rośnie silnie. Liście ma średniej wielkości, okrągłe, bez klap lub 3-klapowe ze słabo zaznaczonymi klapami, ciemnozielone. Liście tej...

Muna – smak z Mutsu, trwałość z Najdareda

Muna to nowa odmiana jabłoni grupy hodowlanej AJAPPLE. Jest siewką odmiany Mutsu i Najdared. Wzrost drzew jest średnio silny, po wejściu w okres owocowania średni. Korona stożkowa o...

Drzewka - Jabłonie – 14 tydzień 2024 r.

Przedstawiamy aktualne zestawienie dostępnych odmian drzewek jabłoni na wybranych podkładkach w szkółkach zarejestrowanych w serwisie szkolkarstwo.com.pl. Analiza została przeprowadzona w...

Mapema® – nowa odmiana maliny o dużych owocach

Mapema® to holenderska jesienna odmiana maliny. Bardzo plenna odmiana. Owoce tej odmiany są duże (około 6 gram), stożkowate, błyszczące o pięknym, ciemnym malinowym kolorze.

Tamara® – odmiana czereśni o największych owocach

Tamara® to czołowa odmiana wielkoowocowa, wprowadzana w nadchodzących latach do produkcji na całym świecie. Odmiana czeska, powstała ze skrzyżowania odmiany Krupnopłodnaja i Van. Ze...

Pasek czy gładka ciemna ? Jaką Gale wybrać ?

Większość sadowników rozpoczęła już zbiory jabłek odmiany Gala. Pierwsze najciemniejsze sporty powinny być już zebrane, ale to czy są już jabłka w skrzyniopaletach zależy...

Drzewka - Wiśnie - 13 tydzień 2024 r.

Przedstawiamy aktualne zestawienie dostępnych odmian drzewek wiśni na wybranych podkładkach w szkółkach zarejestrowanych w serwisie szkolkarstwo.com.pl. Analiza została przeprowadzona w 13...

Gala Schniga® SchniCo(s) – odmiana o dużej stabilności

Gala Schniga® SchniCo(s) jest mutacją odmiany Gala Schniga Schnitzer i została opracowana w KSB w południowym Tyrolu. Drzewo naturalnie rośnie średnio silnie. Kwitnie kilka dni wcześniej...

Drzewka - Grusze - 12 tydzień 2024 r.

Przedstawiamy aktualne zestawienie dostępnych odmian drzewek gruszy na wybranych podkładkach w szkółkach zarejestrowanych w serwisie szkolkarstwo.com.pl. Analiza została przeprowadzona w 12...

Fibion – polska odmiana truskawki

Fibion jest nową odmianą deserową o średnio wczesnej porze dojrzewania owoców, cenną z uwagi na atrakcyjny wygląd, wysoką jędrność i bardzo dobry smak owoców oraz obfite plonowanie....

TOP odmiany jabłoni w szkółkach w 2023 roku

Jak każdego roku PIORIN (Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa) publikuje raport z kwalifikacji drzewek owocowych oraz roślin jagodowych. Jak wynika z najnowszego raportu w 2023...

Drzewka - Czereśnie – 11 tydzień 2024 r.

Przedstawiamy aktualne zestawienie dostępnych odmian drzewek czereśni na wybranych podkładkach w szkółkach zarejestrowanych w serwisie szkolkarstwo.com.pl. Analiza została przeprowadzona w...

Drzewka - Śliwy - 10 tydzień 2024 r.

Przedstawiamy aktualne zestawienie dostępnych odmian drzewek śliwy na wybranych podkładkach w szkółkach zarejestrowanych w serwisie szkolkarstwo.com.pl. Analiza została przeprowadzona w 10...

Justyna® – jedna z najpewniejszych i wydajnych odmian czereśni

Justyna® to jedna z czołowych późnych odmian czereśni. Powstała ze skrzyżowania odmiany Kordia i Stark Hardy Giant. Jest to odmiana czeska. Wzrost drzew jest średnio silny, potem...

Idared – jedna z najczęściej produkowanych w szkółkach odmiana jabłoni

Idared to odmiana jabłoni, której szkółkarze produkują corocznie największe ilości drzewek. W 2016 roku szkółkarze wyprodukowali 975 100 sztuk drzewek tej odmiany – stanowiło to...

Drzewka - Jabłonie – 9 tydzień 2024 r.

Przedstawiamy aktualne zestawienie dostępnych odmian drzewek jabłoni na wybranych podkładkach w szkółkach zarejestrowanych w serwisie szkolkarstwo.com.pl. Analiza została przeprowadzona w...

Wczesna z Morden – wcześnie dojrzewająca odmiana moreli

Wczesna z Morden to kanadyjska odmiana moreli, otrzymana w 1945 roku w Morden (Manitoba) ze skrzyżowania odmiany Scout i McClure. Drzewo rośnie silnie lub bardzo silnie. Tworzy koronę bardzo...

Gala Dark Baron a Gala Must

Jabłka Gali Dark Baron charakteryzują się intensywnym, czerwono-fioletowym kolorem w okresie zbiorów. Już miesiąc przed terminem zbiorów owoce są zabarwione na wyrazisty kolor....

LYCIA® – nowa włoska odmiana truskawki

LYCIA®CIVNB557* to odmiana truskawki odpowiednia do zimnego klimatu, potrzebują co najmniej 500 godzin chłodu, aby prawidłowo rosnąć i produkować owoce. Nadają się do uprawy w klimacie...

Tophit® – jedna z wiodących deserowych odmian śliwy

Tophit to niemiecka odmiana śliwy otrzymana na Uniwersytecie Geisenheim ze skrzyżowania odmiany Cacanska Najbolja i President. Drzewo rośnie silnie, tworzy rozłożystą koronę. Dość...

Drzewka - Wiśnie - 8 tydzień 2024 r.

Przedstawiamy aktualne zestawienie dostępnych odmian drzewek wiśni na wybranych podkładkach w szkółkach zarejestrowanych w serwisie szkolkarstwo.com.pl. Analiza została przeprowadzona w 8...

Nana – odmiana wiśni o dużej wytrzymałości na mróz

Nana to rumuńska odmiana wiśni, otrzymana przez skrzyżowanie odmiany Crisana i Morella Neagra. Drzewo rośnie silnie, tworzy rozłożystą, średnio zagęszczoną koronę. Kwitnie średnio...

Polskie odmiany jagody kamczackiej polecane do uprawy towarowej

Jak informuje Instytut Ogrodnictwa jagoda kamczacka (Lonicera caerulea L. var. kamtschatica Sevast.), jest rośliną, która wzbudza coraz większe zainteresowanie. Poszukiwanie nowych,...

Zuzi Gala – pięknie wybarwiony mutant odmiany Gala

Zuzi Gala to mutant odmiany Gala wyhodowany w Polsce przez grupę hodowlaną AJAPPLE w Żdżarach k/ Nowego Miasta. Drzewo rośnie średnio silnie. Korona jest rozłożysta, średnio...

Drzewka - Grusze - 7 tydzień 2024 r.

Przedstawiamy aktualne zestawienie dostępnych odmian drzewek gruszy na wybranych podkładkach w szkółkach zarejestrowanych w serwisie szkolkarstwo.com.pl. Analiza została przeprowadzona w 7...

Golden Italia – mutant odmiany Golden Dream

Golden Italia to mutant odmiany Golden Dream wyhodowany w Polsce przez grupę hodowlaną AJAPPLE w Żdżarach k/ Nowego Miasta. Drzewo rośnie średnio silnie. Korona jest duża, rozłożysta,...

Kanpola – nowa polska odmiana maliny „dwupiętrowej”

‘Kanpola’ jest nową, deserową odmianą maliny owocującą na jednorocznych i dwuletnich pędach, cenną z uwagi na atrakcyjny wygląd i bardzo dobry smak owoców oraz obfite plonowanie....

Drzewka - Czereśnie – 6 tydzień 2024 r.

Przedstawiamy aktualne zestawienie dostępnych odmian drzewek czereśni na wybranych podkładkach w szkółkach zarejestrowanych w serwisie szkolkarstwo.com.pl. Analiza została przeprowadzona w...

Debreceni Bötermö - węgierska odmiana wiśni

Debreceni Bötermö to węgierska odmiana wiśni, wyselekcjonowana w obrębie wiśni Pandy. Drzewo rośnie silnie, tworzy wyniosłą, mocno ulistnioną koronę. Kwitnie o jeden dzień później...

Najcenniejsze odmiany borówki

Wybór zdrowych, wysokiej jakości roślin, z kwalifikowanej szkółki gwarantuje czystość odmianową i ich lepszą adaptację po wysadzeniu na plantacji. Najwartościowsze są dobrze...

Irena® - jedna z najnowszych i najciekawszych odmian czereśni

Irena® to czeska odmiana czereśni powstała ze skrzyżowania odmiany Kordia i M. Reward. Jest najnowszą odmianą z grupy odmian późnych - kwitnie i dojrzewa razem z Reginą. Jest...

Które polskie odmiany maliny są najlepsze ?

Malina właściwa jest od dawna bardzo ważnym gatunkiem roślin sadowniczych w grupie krzewów jagodowych. Obecnie w naszym kraju produkuje się ponad 100 tys. ton malin, pod tym względem...

Rebella – odmiana jabłoni do sadów przemysłowych

Rebella to odmiana jabłoni wyhodowana w Instytut Sadownictwa Dresden-Pillnitz. Postała ze skrzyżowania odmiany Golden Delicious i Remo. Ochrona odmiany: od 1997, chroniona na terytorium UE od...

Drzewka - Śliwy - 5 tydzień 2024 r.

Przedstawiamy aktualne zestawienie dostępnych odmian drzewek śliwy na wybranych podkładkach w szkółkach zarejestrowanych w serwisie szkolkarstwo.com.pl. Analiza została przeprowadzona w 5...

Drzewka - Jabłonie – 4 tydzień 2024 r.

Przedstawiamy aktualne zestawienie dostępnych odmian drzewek jabłoni na wybranych podkładkach w szkółkach zarejestrowanych w serwisie szkolkarstwo.com.pl. Analiza została przeprowadzona w...

Burlat – wczesna odmiana czereśni

Burlat to francuska odmiana czereśni nieznanego pochodzenia.  Drzewo rośnie bardzo silnie. Tworzy dość zagęszczoną koronę o mocnej konstrukcji, z silnymi, wzniesionymi konarami. Plonuje...

Red Faworytka – czerwony sport odmiany Faworytka

Red Faworytka to czerwony sport odmiany Faworytka. Początkowo rośnie silnie, po wejściu w owocowanie tempo wzrostu maleje. W owocowanie wchodzi dość późno, zwłaszcza gdy jest zbyt mocno...

Rewena – odmiana jabłoni do sadów przemysłowych

Rewena to niemiecka odmiana jabłoni, wyselekcjonowana w Instytucie Sadownictwa Dresden-Pilnitz( Cox Orange x Duchess z Oldenburg) x Malus floribunda. Odmiana o słabej do średniej sile wzrostu...