Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem

Zasady obrotu materiałem szkółkarskim w UE

Zasady obrotu materiałem szkółkarskim w UE

Strategia funkcjonowania Unii Europejskiej gwarantuje możliwości sprawnego przepływu dóbr pomiędzy poszczególnymi państwami członkowskimi. W przypadku roślin, produktów roślinnych i przedmiotów, pewne utrudnienie stanowiły krajowe przepisy poszczególnych państw członkowskich UE. Aby usprawnić obrót materiałami roślinnymi w granicach UE, a jednocześnie zwiększyć bezpieczeństwo fitosanitarne powiązane z taką działalnością, wdrożono nowe przepisy, które dodatkowo jako rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady są stosowane przez wszystkie państwa UE.

Jednolite dla wszystkich Państw Unii Europejskiej przepisy, których podstawą jest Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 2016/2031, weszły w życie od dnia 14 grudnia 2019 r. Regulacje te mają istotne znaczenie dla wszystkich podmiotów prowadzących działalność związaną z produkcją, obrotem, przemieszczaniem materiału roślinnego, gdyż na polu ich działalności pojawiło się najwięcej zmian, dotyczących między innymi obowiązku rejestracji w urzędowym rejestrze podmiotów profesjonalnych oraz zaopatrywania roślin w paszporty.

Nowe przepisy dotyczą w szczególności przemieszczania w ramach UE roślin do sadzenia pomiędzy podmiotami profesjonalnymi. Każda jednostka handlowa roślin do sadzenia może być przemieszczana pomiędzy takimi podmiotami tylko z paszportem roślin. Załącznik XIII do Rozporządzenia Wykonawczego Komisji 2019/2072 określa jakie inne materiały roślinne lub przedmioty muszą być zaopatrywane w paszport i są to głównie rośliny do sadzenia oraz materiał siewny konkretnych gatunków roślin z podziałem na podstawowe grupy np. materiał siewny roślin sadowniczych, warzywnych, ozdobnych, zbóż. „Rośliny do sadzenia” to bardzo szeroki asortyment, przykładowo drzewa i krzewy, sadzonki, byliny, ale również bulwy, bulwocebule, cebule, kłącza, korzenie, stolony, rozłogi itp., a także typowe materiały wyjściowe do produkcji szkółkarskiej, takie jak: podkładki, pąki, okulanty, zrazy czy szczepy. Obowiązek dołączania paszportu do materiału roślinnego wynika z konieczności zapewnienia identyfikacji każdej nabywanej i zbywanej jednostki handlowej, w celu przeciwdziałania rozprzestrzenianiu się i zadomawiania się na nowych obszarach agrofagów, a co za tym idzie poprawy zdrowotności roślin i zmniejszenia strat finansowych na skutek szkód przez nie spowodowanych.

Jak wskazano, przepisy regulują w szczególności działalność podmiotów profesjonalnych. Podmiotem profesjonalnym jest każda osoba prawa publicznego lub prywatnego, zaangażowana profesjonalnie, w co najmniej jedną z wyszczególnionych w przepisach czynności, w odniesieniu do materiałów roślinnych, na przykład: sadzenie, hodowla, produkcja, uprawa, mnożenie, przemieszczanie w UE czy też udostępnianie na rynku, a także ponosząca za ten materiał odpowiedzialność prawną. Jednocześnie podmioty profesjonalne, które dokonują sprzedaży (przemieszczenia) materiałów wymagających paszportów roślin do innych podmiotów profesjonalnych, powinny być wpisane do urzędowego rejestru, w Polsce prowadzonego przez Państwową Inspekcję Ochrony Roślin i Nasiennictwa.

Co do zasady, zgodnie z nowym prawem, paszporty roślin powinien wydawać upoważniony przez Inspekcję podmiot profesjonalny, tj. producent lub, w określonych sytuacjach handlowiec, a wyjątkowo PIORiN. Także ocena zdrowotności przed zaopatrzeniem materiału roślinnego w paszport roślin jest przede wszystkim zadaniem podmiotu upoważnionego do wydawania paszportów roślin. Warunkami uzyskania upoważnienia, jest przedstawienie zaświadczenia o zdaniu egzaminu oraz opisu systemów i procedur identyfikowalności . Tylko w pierwszym roku obowiązywania nowych zasad, PIORiN wydała ponad 5600 zaświadczeń o zdaniu egzaminu, a upoważnienie do wydawania paszportów uzyskało prawie 3750 podmiotów.

Zapewnienie identyfikowalności należy do obowiązków podmiotów profesjonalnych, które w celu spełnienia tego wymogu, prowadzą rejestr nabywanych i zbywanych, do innych podmiotów profesjonalnych, materiałów roślinnych. Dane z rejestru powinny być przechowywane przez okres 3 lat, licząc od dnia dostarczenia lub sprzedaży materiału roślinnego. Informacje zawarte w rejestrze muszą umożliwić zidentyfikowanie od kogo pochodziła każda jednostka handlowa materiału roślinnego lub do kogo została sprzedana z właściwym dla niej paszportem roślin. Ponadto podmioty profesjonalne, którym dostarcza się lub które dostarczają rośliny, powinny dysponować systemami lub procedurami, umożliwiającymi zidentyfikowanie przemieszczeń tych roślin w obrębie swoich nieruchomości i pomiędzy nimi.

Podmioty profesjonalne, które prowadzą sprzedaż roślin w małych ilościach do użytkowników ostatecznych, na ich własne niezarobkowe potrzeby, a sprzedaż ta odbywa się formie transakcji bezpośrednich, na targowisku lub w siedzibie prowadzenia działalności, nie mają obowiązku zaopatrywania roślin w paszporty. Podmioty te prowadzą rejestr z uwzględnieniem podmiotu profesjonalnego, od którego zakupiły daną jednostkę handlową roślin wraz z stosownymi informacjami odnoszącymi się do paszportu roślin. Taka sama sytuacja dotyczy architektów krajobrazu i różnego rodzaju firm dekoratorskich, deweloperów, instytucji, które zakupione rośliny wykorzystują do swojej profesjonalnej działalności, a rośliny te będą służyły innym lub będą ogólnodostępne dla wszystkich np. rośliny do obsadzenia terenu zieleni na osiedlu, w parku.

Wyjątek stanowią podmioty prowadzące sprzedaż roślin w formie umów zawieranych na odległość np. przez Internet, telefon, pocztę itp., dla których forma sprzedaży wymusza konieczność zaopatrywania roślin w paszporty. Mogą to być firmy i sklepy, ale również osoby prywatne, które z korzyścią finansową lub nieodpłatnie wymieniają się roślinami. W przypadku takiej sprzedaży, oferujący materiał muszą być zawsze wpisani do urzędowego rejestru podmiotów profesjonalnych (URPP) prowadzonego przez PIORiN, a każda jednostka handlowa musi być zaopatrzona w paszport roślin, nawet jeżeli jest przeznaczona dla użytkownika ostatecznego.

Zgodnie z przepisami Rozporządzenia 2016/2031 paszporty roślin powinny być umieszczane na jednostce handlowej danego materiału roślinnego przed ich przemieszczeniem na opakowaniu, wiązce lub pojemniku gdy materiał jest przemieszczany w takiej formie. Przykładowo jednostką handlową może być doniczka, paleta, karton, skrzyniopaleta, wiązka, wózek, worek, torebka.

Na obszarze całej Unii obowiązują wzory paszportów roślin, które określa Rozporządzenie 2017/2313. W przypadku kwalifikowanego materiału siewnego paszport roślin ma być włączony, w wyraźnie odrębnej formie, do etykiety urzędowej (nasiennej).



REKLAMA

komentarze (0):

dodaj komentarz

Tego artykułu jeszcze nikt nie komentował. Bądź pierwszym, który dodał komentarz!

Dodaj komentarz

Czytaj także

Golden Delicious Reinders® – mutant odmiany Golden Delicious

Golden Delicious Reinders® to mutant odmiany Golden Delicious, znaleziony w Holandii, w...

Mapema® – nowa odmiana maliny o dużych owocach

Mapema® to holenderska jesienna odmiana maliny. Bardzo plenna odmiana. Owoce tej odmiany są...

Tamara® – odmiana czereśni o największych owocach

Tamara® to czołowa odmiana wielkoowocowa, wprowadzana w nadchodzących latach do produkcji...

Metodyka pobierania prób materiału szkółkarskiego – truskawka [fitoplazmy]

Metodyka pobierania prób materiału szkółkarskiego do testów laboratoryjnych na obecność...

Metodyka pobierania prób materiału szkółkarskiego – czereśnia, wiśnia [wirusy]

Do testów na obecność PDV i PNRSVw drzewkach i drzewach kwitnących oraz mających...

Metodyka pobierania prób materiału szkółkarskiego – grusza, jabłoń, pigwa [wiroidy]

Wiroidy: Wiroid pęcherzykowatych zrakowaceń gruszy – Pear blister canker viroid (PBCVd)...

Metodyka pobierania prób materiału szkółkarskiego – grusza, jabłoń, pigwa [wirusy]

Próby liści do testów laboratoryjnych na obecność ACLSV, ASGV, ApMV i ASPV należy...

Materiał szkółkarski pod lepszym nadzorem

Ponad 80 pracowników wojewódzkich inspektoratów ochrony roślin i nasiennictwa ukończyło...

Metodyka pobierania prób materiału szkółkarskiego – malina, jeżyna [wirusy]

Metodyka pobierania prób materiału szkółkarskiego do testów laboratoryjnych na obecność...

Najnowsze ogłoszenia

Kupię podkładkę M 9

09.04.2020 17:37 autor: admin

Kupię drzewka PRINCA na m7 lub p60

23.01.2020 19:19 autor: admin

Oferujemy w sprzedaży materiał w kontenerach:

29.05.2017 13:30 autor: admin

REDROK
polecane_odmiany_polecane
Muna
Zuzi Gala
King_Roat
Ligol_RED
Gala_Dark Baron
Dark Idol 2
Sander
Golden Delicious Reinders® – mutant odmiany Golden Delicious

Golden Delicious Reinders® to mutant odmiany Golden Delicious, znaleziony w Holandii, w miejscowości Helden. Do Krajowego Rejestru wpisany 17 lutego 2005 roku. Drzewo początkowo rośnie...

Mapema® – nowa odmiana maliny o dużych owocach

Mapema® to holenderska jesienna odmiana maliny. Bardzo plenna odmiana. Owoce tej odmiany są duże (około 6 gram), stożkowate, błyszczące o pięknym, ciemnym malinowym kolorze.

Tamara® – odmiana czereśni o największych owocach

Tamara® to czołowa odmiana wielkoowocowa, wprowadzana w nadchodzących latach do produkcji na całym świecie. Odmiana czeska, powstała ze skrzyżowania odmiany Krupnopłodnaja i Van. Ze...

Pasek czy gładka ciemna ? Jaką Gale wybrać ?

Większość sadowników rozpoczęła już zbiory jabłek odmiany Gala. Pierwsze najciemniejsze sporty powinny być już zebrane, ale to czy są już jabłka w skrzyniopaletach zależy...

Drzewka - Wiśnie - 13 tydzień 2024 r.

Przedstawiamy aktualne zestawienie dostępnych odmian drzewek wiśni na wybranych podkładkach w szkółkach zarejestrowanych w serwisie szkolkarstwo.com.pl. Analiza została przeprowadzona w 13...

Gala Schniga® SchniCo(s) – odmiana o dużej stabilności

Gala Schniga® SchniCo(s) jest mutacją odmiany Gala Schniga Schnitzer i została opracowana w KSB w południowym Tyrolu. Drzewo naturalnie rośnie średnio silnie. Kwitnie kilka dni wcześniej...

Drzewka - Grusze - 12 tydzień 2024 r.

Przedstawiamy aktualne zestawienie dostępnych odmian drzewek gruszy na wybranych podkładkach w szkółkach zarejestrowanych w serwisie szkolkarstwo.com.pl. Analiza została przeprowadzona w 12...

Fibion – polska odmiana truskawki

Fibion jest nową odmianą deserową o średnio wczesnej porze dojrzewania owoców, cenną z uwagi na atrakcyjny wygląd, wysoką jędrność i bardzo dobry smak owoców oraz obfite plonowanie....

TOP odmiany jabłoni w szkółkach w 2023 roku

Jak każdego roku PIORIN (Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa) publikuje raport z kwalifikacji drzewek owocowych oraz roślin jagodowych. Jak wynika z najnowszego raportu w 2023...

Drzewka - Czereśnie – 11 tydzień 2024 r.

Przedstawiamy aktualne zestawienie dostępnych odmian drzewek czereśni na wybranych podkładkach w szkółkach zarejestrowanych w serwisie szkolkarstwo.com.pl. Analiza została przeprowadzona w...

Drzewka - Śliwy - 10 tydzień 2024 r.

Przedstawiamy aktualne zestawienie dostępnych odmian drzewek śliwy na wybranych podkładkach w szkółkach zarejestrowanych w serwisie szkolkarstwo.com.pl. Analiza została przeprowadzona w 10...

Justyna® – jedna z najpewniejszych i wydajnych odmian czereśni

Justyna® to jedna z czołowych późnych odmian czereśni. Powstała ze skrzyżowania odmiany Kordia i Stark Hardy Giant. Jest to odmiana czeska. Wzrost drzew jest średnio silny, potem...

Idared – jedna z najczęściej produkowanych w szkółkach odmiana jabłoni

Idared to odmiana jabłoni, której szkółkarze produkują corocznie największe ilości drzewek. W 2016 roku szkółkarze wyprodukowali 975 100 sztuk drzewek tej odmiany – stanowiło to...

Drzewka - Jabłonie – 9 tydzień 2024 r.

Przedstawiamy aktualne zestawienie dostępnych odmian drzewek jabłoni na wybranych podkładkach w szkółkach zarejestrowanych w serwisie szkolkarstwo.com.pl. Analiza została przeprowadzona w...

Wczesna z Morden – wcześnie dojrzewająca odmiana moreli

Wczesna z Morden to kanadyjska odmiana moreli, otrzymana w 1945 roku w Morden (Manitoba) ze skrzyżowania odmiany Scout i McClure. Drzewo rośnie silnie lub bardzo silnie. Tworzy koronę bardzo...

Gala Dark Baron a Gala Must

Jabłka Gali Dark Baron charakteryzują się intensywnym, czerwono-fioletowym kolorem w okresie zbiorów. Już miesiąc przed terminem zbiorów owoce są zabarwione na wyrazisty kolor....

LYCIA® – nowa włoska odmiana truskawki

LYCIA®CIVNB557* to odmiana truskawki odpowiednia do zimnego klimatu, potrzebują co najmniej 500 godzin chłodu, aby prawidłowo rosnąć i produkować owoce. Nadają się do uprawy w klimacie...

Tophit® – jedna z wiodących deserowych odmian śliwy

Tophit to niemiecka odmiana śliwy otrzymana na Uniwersytecie Geisenheim ze skrzyżowania odmiany Cacanska Najbolja i President. Drzewo rośnie silnie, tworzy rozłożystą koronę. Dość...

Drzewka - Wiśnie - 8 tydzień 2024 r.

Przedstawiamy aktualne zestawienie dostępnych odmian drzewek wiśni na wybranych podkładkach w szkółkach zarejestrowanych w serwisie szkolkarstwo.com.pl. Analiza została przeprowadzona w 8...

Nana – odmiana wiśni o dużej wytrzymałości na mróz

Nana to rumuńska odmiana wiśni, otrzymana przez skrzyżowanie odmiany Crisana i Morella Neagra. Drzewo rośnie silnie, tworzy rozłożystą, średnio zagęszczoną koronę. Kwitnie średnio...

Polskie odmiany jagody kamczackiej polecane do uprawy towarowej

Jak informuje Instytut Ogrodnictwa jagoda kamczacka (Lonicera caerulea L. var. kamtschatica Sevast.), jest rośliną, która wzbudza coraz większe zainteresowanie. Poszukiwanie nowych,...

Zuzi Gala – pięknie wybarwiony mutant odmiany Gala

Zuzi Gala to mutant odmiany Gala wyhodowany w Polsce przez grupę hodowlaną AJAPPLE w Żdżarach k/ Nowego Miasta. Drzewo rośnie średnio silnie. Korona jest rozłożysta, średnio...

Drzewka - Grusze - 7 tydzień 2024 r.

Przedstawiamy aktualne zestawienie dostępnych odmian drzewek gruszy na wybranych podkładkach w szkółkach zarejestrowanych w serwisie szkolkarstwo.com.pl. Analiza została przeprowadzona w 7...

Golden Italia – mutant odmiany Golden Dream

Golden Italia to mutant odmiany Golden Dream wyhodowany w Polsce przez grupę hodowlaną AJAPPLE w Żdżarach k/ Nowego Miasta. Drzewo rośnie średnio silnie. Korona jest duża, rozłożysta,...

Kanpola – nowa polska odmiana maliny „dwupiętrowej”

‘Kanpola’ jest nową, deserową odmianą maliny owocującą na jednorocznych i dwuletnich pędach, cenną z uwagi na atrakcyjny wygląd i bardzo dobry smak owoców oraz obfite plonowanie....

Drzewka - Czereśnie – 6 tydzień 2024 r.

Przedstawiamy aktualne zestawienie dostępnych odmian drzewek czereśni na wybranych podkładkach w szkółkach zarejestrowanych w serwisie szkolkarstwo.com.pl. Analiza została przeprowadzona w...

Debreceni Bötermö - węgierska odmiana wiśni

Debreceni Bötermö to węgierska odmiana wiśni, wyselekcjonowana w obrębie wiśni Pandy. Drzewo rośnie silnie, tworzy wyniosłą, mocno ulistnioną koronę. Kwitnie o jeden dzień później...

Najcenniejsze odmiany borówki

Wybór zdrowych, wysokiej jakości roślin, z kwalifikowanej szkółki gwarantuje czystość odmianową i ich lepszą adaptację po wysadzeniu na plantacji. Najwartościowsze są dobrze...

Irena® - jedna z najnowszych i najciekawszych odmian czereśni

Irena® to czeska odmiana czereśni powstała ze skrzyżowania odmiany Kordia i M. Reward. Jest najnowszą odmianą z grupy odmian późnych - kwitnie i dojrzewa razem z Reginą. Jest...

Które polskie odmiany maliny są najlepsze ?

Malina właściwa jest od dawna bardzo ważnym gatunkiem roślin sadowniczych w grupie krzewów jagodowych. Obecnie w naszym kraju produkuje się ponad 100 tys. ton malin, pod tym względem...

Rebella – odmiana jabłoni do sadów przemysłowych

Rebella to odmiana jabłoni wyhodowana w Instytut Sadownictwa Dresden-Pillnitz. Postała ze skrzyżowania odmiany Golden Delicious i Remo. Ochrona odmiany: od 1997, chroniona na terytorium UE od...

Drzewka - Śliwy - 5 tydzień 2024 r.

Przedstawiamy aktualne zestawienie dostępnych odmian drzewek śliwy na wybranych podkładkach w szkółkach zarejestrowanych w serwisie szkolkarstwo.com.pl. Analiza została przeprowadzona w 5...

Drzewka - Jabłonie – 4 tydzień 2024 r.

Przedstawiamy aktualne zestawienie dostępnych odmian drzewek jabłoni na wybranych podkładkach w szkółkach zarejestrowanych w serwisie szkolkarstwo.com.pl. Analiza została przeprowadzona w...

Burlat – wczesna odmiana czereśni

Burlat to francuska odmiana czereśni nieznanego pochodzenia.  Drzewo rośnie bardzo silnie. Tworzy dość zagęszczoną koronę o mocnej konstrukcji, z silnymi, wzniesionymi konarami. Plonuje...

Red Faworytka – czerwony sport odmiany Faworytka

Red Faworytka to czerwony sport odmiany Faworytka. Początkowo rośnie silnie, po wejściu w owocowanie tempo wzrostu maleje. W owocowanie wchodzi dość późno, zwłaszcza gdy jest zbyt mocno...

Rewena – odmiana jabłoni do sadów przemysłowych

Rewena to niemiecka odmiana jabłoni, wyselekcjonowana w Instytucie Sadownictwa Dresden-Pilnitz( Cox Orange x Duchess z Oldenburg) x Malus floribunda. Odmiana o słabej do średniej sile wzrostu...

Dark Baron® – najciemniejsza Gala

Pochodzi od mutacji typowej jabłoni odmiany Gala, która została odkryta w 2009 roku w rejonie Laives, w prowincji Bolzano we Włoszech. Podczas zbiorów zauważono, że jabłka ze zmutowanej...

BigBos – nowa odmiana jabłoni

BigBos to nowa odmiana jabłoni wyhodowana w Polsce przez grupę hodowlaną AJAPPLE w Żdżarach k/ Nowego Miasta. Powstała ze skrzyżowania siewka odmiany Honeycrisp x Breaburn. Wzrost drzew...

Alfa Centauri – polska, późna odmiana truskawki

Alfa Centauri to polska odmiana truskawki hodowli spółki Niwa. W rodowodzie posiada odmiany Pandora i Marmolada. Jest to bardzo plenna odmiana o późnym terminie owocowania (w podobnym lub...

Kosui – letnia odmiana gruszy azjatyckiej

Kosui to odmiana gruszy azjatyckiej o średnio silnym wzroście. Wcześnie wchodzi w okres owocowania i obficie owocuje. Owoce odmiany Kosui są średniej wielkości, spłaszczone, mają od 100...

Nowa odmiana borówki „Delight”

Firma Costa prowadzi uznany na całym świecie Program Poprawy Odmian, opracowując nowe odmiany borówki, które są licencjonowane w regionach, w tym w obu Amerykach, Maroku, Chinach i Afryce...

Goldrich – odmiana moreli wysoce wytrzymała na niskie temperatury

Goldrich to wczesna, amerykańska odmiana moreli. Drzewo rośnie średnio silnie tworząc szeroką, rozłożystą koronę. W okres owocowania wchodzi wcześnie, plonuje regularnie i obficie....

Boreal Beast – nowa odmian jagody kamczackiej

Boreal Beast to późna, kanadyjska odmiana jagody kamczackiej o dużym potencjale komercyjnym. Otrzymana została na University of Saskatchewan. Należy do niewielkiej grupy odmian późno...

Amers – odmiana śliwy o wybitnie smacznych owocach

Amers to odmiana śliwy wyhodowana w USA. Powstała ze skrzyżowania odmiany Standard i Stanley. Drzewo rośnie średnio silnie, tworzy dość luźną kulisto stożkowaną koronę. Plonuje...

Jacinta® – późno kwitnąca odmiana czereśni

Jacinta® to czeska, wczesna odmiana czereśni o wysokiej jakości owocach. Wypełnia lukę na rynku owoców czereśni po zbiorach Burlata i Kasandry. Wzrost drzew jest silny, korona średnio...

King® Roat Red Delicious

King® Roat Red Delicious jest mutantem odkrytym w Lagundo niedaleko Merano w Południowym Tyrolu ze względu na bardzo intensywny kolor owoców. Jest typowym pół-spurem, o sile wzrostu...

Drzewka - Wiśnie - 1 tydzień 2024 r.

Przedstawiamy aktualne zestawienie dostępnych odmian drzewek wiśni na wybranych podkładkach w szkółkach zarejestrowanych w serwisie szkolkarstwo.com.pl. Analiza została przeprowadzona w 44...

Golden Dream – mutant odmiany Golden Delicious

Golden Dream to polska odmiana jabłoni. Mutant odmiany Golden Delicious. Wyhodowana została w Żdżarach [Gospodarstwo Szkółkarskie Andrzej i Szymon Nowakowscy]. Wzrost drzew jest średni,...

Mutacji odmiany Gala mamy bardzo dużo. Czy(m) się różnią ?

Jabłka odmiany Gala to temat który w różnych aspektach pojawia się w mediach bardzo często w ostatnich dniach. Nas w tym materiale video będzie interesować fakt, różnicy bądź...

Bonkreta Williamsa – odmiana gruszy o bardzo smacznych owocach

Bonkreta Williamsa to odmiana gruszy pochodzenia angielskiego. Drzewo początkowo rośnie silnie, po wejściu w okres owocowania słabo. Tworzy koronę jajowatostożkowatą, często...